Produkujemy Kotły Centralnego Ogrzewania
Zaloguj się Zarejestruj się
PL CZ
do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana
DARMOWA DOSTAWA KOTŁÓW
NA TERENIE CAŁEJ POLSKI.
+48 509 79 89 79
biuro@kotly-mocek.pl
MASZ PYTANIA? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.
Jak prawidłowo dobrać moc kotła?

Podczas projektowania domu, bardzo ważną decyzją jest dobór kotła o odpowiedniej mocy. Od tego czynnika uzależniona jest cena pieca oraz koszty jakie będziemy ponosić na ogrzanie naszego gospodarstwa. Czy dokładnie wiemy, jak poprawnie wybrać moc do metrażu pomieszczenia oraz potrzeb użytkowników?

Informacje o tym, jaką moc kotła powinniśmy wybrać, mogą wydać nam się na początku dość skomplikowane, ale nie musimy się tego bać, ponieważ wystarczy odrobinę poczytać bądź też spytać fachowca, który profesjonalnie zajmuje się doborem kotłów oraz pieców do centralnego ogrzewania, żebyśmy mogli poczuć się pewniej. Jak każdy z nas wie na początku zawsze wszystko wydaje się skomplikowane i choć w przypadku centralnego ogrzewania nie ma miejsca na żarty, to da się je w pełni zrozumieć.

Moc kotła liczymy w kilowatach

Żeby odpowiednio dobrać moc, którą będzie miał nasz kocioł do centralnego ogrzewania, to trzeba poznać przede wszystkim podstawowe pojęcia. Moc liczymy w kilowatach (kW). Wartość ta pojawia się zawsze przy każdej ofercie kotłów i dobrze wiedzieć, co ona oznacza. Jeśli mamy podane na przykład 15 kW, oznacza to, że tyle mocy pobierze z sieci piec przy zastosowaniu odpowiedniego paliwa, czyli ekogroszku bądź pelletu.

Jak obliczyć potrzebną moc dla kotła?

Moc, którą powinien posiadać odpowiedni kocioł możemy obliczyć w dość prosty sposób. Pod warunkiem, że mamy wcześniej wszelkie potrzebne do tego dane. Najważniejsza będzie wielkość domu. Posiadając te wytyczne, to moc obliczamy mnożąc powierzchnię domu przez wysokość oraz inaczej nazywany wskaźnik powierzchniowy. Ta ostatnia wartość odnosi się do tego, jak szybko nasz dom traci ciepło. Jeśli mamy do czynienia z nowo wybudowanym domem jest dobra izolacja oraz nowe okna, to możemy szacować, że moc kotła, na który się zdecydujemy nie będzie musiała być bardzo duża.

Ta ostatnia wartość odnosi się do tego, jak szybko nasz dom traci ciepło. Jeśli mamy do czynienia z nowo wybudowanym domem jest dobra izolacja oraz nowe okna, to możemy szacować, że wartość wskaźnika powierzchniowego to 40 W na metr sześcienny. Natomiast w przypadku starszego budownictwa, wskaźnik wynosi już 60 W.

Jeżeli jesteś zainteresowany, to zapoznaj się ze szczegółową ofertą firmy Kotły – Mocek.

do góry
Mobilny doradca
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl